A BSSZ elnökségének nyílt levele a Magyar Sakkszövetség elnökségéhez

Tisztelt Elnökség!

A Budapesti Sakkszövetség elnöksége eddig is aggodalommal figyelte a 2018-as Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Csapatbajnoksággal kapcsolatos információkat. Az ifjúsági bizottság által tervezett változtatások egységesen megütközést váltottak ki az elnökségi tagokból, és meggyőződésünk, hogy a csapatbajnokság tervezett lebonyolítása ellentétes a magyar ifjúsági sakkozás érdekeivel.
A versennyel kapcsolatban „csak” a következő problémákat látjuk:

1. A július 26-29-ei, nyár közepi időpont rossz a gyerekeknek, családjaiknak, és az edzőknek. A családok jelentős része már február-áprilisban dönt a nyaralásáról, sokan ebben az idősávban nyaralnának. (Az egyéni ifjúsági bajnokságot is nyáron bonyolítják, amihez már egyébként is alkalmazkodni kell a családoknak.) Nyáron az edzésekben szünet van, nehezebb elérni a gyerekeket, sokkal nehezebb a csapatokat megszervezni.

2. Zalakaros, mint helyszín is problémás: Kelet-Magyarországról, Budapestről és Észak-nyugat Magyarország nagy részéről nehezen megközelíthető, vonatközlekedés nincs. Szakmai szempontból a környék ifjúsági sakkéletére (különösen ebben az időpontban) pozitív hatása nem várható. A versenyterem július végén nem légkondicionált, de „jól szellőztethető”. A verseny helyszínének kiválasztásakor a személyes érdekek és kényelem helyett érdemes lenne a versenyző gyerekek érdekeit figyelembe venni!

3. Az alig több mint 2 hónap múlva kezdődő versenynek még nem jelent meg a versenykiírása(!), ráadásul az ifjúsági bizottság többsége (2 hónappal a verseny előtt) alapvető változásokat szeretne a csapatbajnokságban.

4. A táblaszámot 6-ról 4 főre kívánják csökkenteni, ami egyértelműen ellentétes az utánpótlás-neveléssel foglalkozó egyesületek érdekeivel. Kedvező az ifiket igazoló egyesületeknek, hiszen egy-egy jó igazolásnak sokkal nagyobb lesz a súlya, és az egyesületek még kevesebb gyereket fognak nevelni.

5. A verseny előtt 2 hónappal meg kívánják változtatni a korhatárokat is, 10-ről 12 évre emelnék a gyerek-csapatbajnokság korhatárát. (Annakidején a 10 éves korhatár azért született, hogy az egyesületek kellő számban kezdjenek kisebb gyerekekkel foglalkozni. Az elmúlt évekből nagyon kevés gyerekről tudunk, aki eredményes sakkozóvá vált és 10 éves korában még nem sakkozott versenyszerűen.)

6. A július végi időpont szétzúzza a nyári, szeptemberig tartó átigazolási rendszert is. Meddig kell átigazolni annak a gyereknek, aki már az új csapatában akar játszani? Mi lesz azzal a csapattal, ahonnan júniusban eligazolják a játékost? Mi történik akkor, ha valaki játszik egy csapatban, majd augusztusban egy másik csapatba igazol?

7. Ennek függvényében elfogadhatatlannak tartjuk, hogy 300 ezer forintra kívánják emelni azoknak az NB1-es csapatoknak a büntetését, akik nem kívánnak, vagy a gyerekek nyaralása miatt nem tudnak részt venni ezen a kicsit kaotikusnak ígérkező bajnokságon, aminek a paraméterei a mai napig nincsenek hivatalosan meghatározva. A BSSZ elnöksége is nagyon fontosnak tartja, hogy a legerősebb egyesületek komolyabb szerepet vállaljanak az utánpótlás-nevelésben, és egy időben, jó időpontra kiírt verseny esetében nem zárkózna el az ifi csapatot nem indító NB1-es egyesület büntetésének emelésétől, ennél azonban sokkal fontosabbnak tartjuk, hogy rávegyük az NB1-es csapatokat arra, hogy a gyerekbajnokságban is indítsanak csapatokat. Évente eddig 1 vagy 2 NB1-es csapat indult a gyerek-csapatbajnokságon, a többi egyesület sajnos nem tud egy 6 fős gyerekcsapatot kiállítani!

A Budapesti Sakkszövetség elnöksége május 15-i ülésén ezért egybehangzóan úgy látta, hogy a júliusra tervezett, ám még ki sem írt, Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Csapatbajnokság ellentétes a magyar ifjúsági sakkozás érdekeivel. Nem szolgálja, hogy többen és eredményesebben sakkozzanak hazánkban, ha minden a tervezettek szerint marad, jó eséllyel ez lesz minden idők legalacsonyabb létszámú ifjúsági csapatbajnoksága.

Kérjük, a Magyar Sakkszövetség Elnökségét, hogy a versenyt halassza egy őszi időpontra, gondoskodjon arról, hogy a versenykiírás a verseny előtt legalább három hónappal megjelenjen! Javasoljuk, hogy a legerősebb utánpótlás-nevelő egyesületek bevonásával kezdődjön egyeztetés a versenyrendszer szükséges módosításairól, amit a következő évtől lehet bevezetni!

Budapest, 2018. május 15.

Tisztelettel
a Budapesti Sakkszövetség elnöksége:

Balla Attila
elnökségi tag
Dr. Farkas Lajos
elnökségi tag
Juhász Béla
elnökségi tag
Kapás Róbert
elnökségi tag
Korpics Zsolt
elnökségi tag
Lovas Zsolt
elnökségi tag
Révész Máriusz
elnök

1 thought on “A BSSZ elnökségének nyílt levele a Magyar Sakkszövetség elnökségéhez

  1. A magyar sakkéletet és az ifjúsági sakkot követő anyukaként nagyon örülök, hogy ez a levél megszületett, nagyon jól összegzi a problémákat, tárgyilagos és nem személyeskedő. Teljesen egyet értek vele. Köszönjük.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>